Türkiye Mobilya Sektör Meclisi Başkanlığını sürdüren ve aynı zamanda bünyesinde Doğtaş ve Kelebek gibi önemli markaları barındıran Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, mobilya sektörüyle ilgili açıklamada bulundu. 

Davut Doğan yaptığı açıklamada: "Mobilya sektöründe 35 bin kadar üretici firma var. Perakende işi yapan firmalarla birlikte bu sayı 65 bini buluyor. Mobilya sektörünün sorun ve çözüm önerilerine 10. Kalkınma Planı’nda da yer verdik. Sektörde çok firma var. Yüzde 50 kadar da kayıt dışılık olduğunu öngörüyoruz. Haksız rekabetin ve kayıt dışılığın önlenmesi için KDV indirimi kaçınılmaz görünüyor. Ürettiğimiz mobilyaların yüzde 60’ı koltuk, kanepe ve yataktan oluşuyor. Aldığımız kumaş ve tekstil ürünlerinde KDV % 8. Mobilya sektöründe de KDV’nin % 8’e veya % 10’a düşürülmesi durumunda, haksız rekabet kalkacak ve devletin KDV’den dolayı, kurumlar vergisinden dolayı gelirleri artacaktır. Mobilya sektöründe direkt 250 bin, dolaylı olarak 500 bin kişinin istihdam edildiğini söyleyen Davut Doğan; “Mobilya sektörü aynı zamanda emek yoğun bir sektör. İşsizliğin yükseldiği bu dönemde sektörün daha fazla istihdam edilmesi için özel önem verilen sektörler arasında yer alması ve desteklenmesi gerekiyor.” dedi. 

Mobilya sektörünün ithalatın 3 katı kadar ihracat yaptığını da belirten Doğan; “Sektörümüz, dış ticaret açığı vermeyen bir sektör. Şu anda dünya üretim sıralamasında 17’nci sıradayız. Ancak, sektör desteklenir ve rekabet gücü arttırılırsa, dünyada ilk 5’te yer alabiliriz. Mobilya sektörü ayrıca, sosyal ve göçü önleyen bir sektör, emek deposudur. Yurdumuzun her yöresinde bir mobilya imalatçısı görebilirsiniz. Ancak, vergi kaçaklarının önlenmesi ve haksız rekabet için sektörde KDV indirimi yapılmalıdır. Mobilya sektörü teşvik edilirse, Türkiye için yeni bir lokomotif sektör olabilir" dedi.